Bedava internet

Telefonumun Sesi Neden Azaldı

27 Mart 2021
Telefonumun Sesi Neden Azaldı

Daha çok iphone cihazlarda yaşanan bir problemdir. Tabi Samsung, Xiaomi ve diğer markalarda da buna benzer problemler yaşanabilir. Peki bu problemin asıl nedeni nedir? Telefonun sesi azaldı ise bu problemin 3 sebebi vardır

  1. Ses tuşlarını kullanıp telefonun sesini kısmak
  2. Sesin çıktığı ızgaraların toz ve kir ile tıkanması
  3. Cihazın hoparlörünün arızalanması

Hepsini tek tek açıklayıp, neler yapmalısınız bakalım.

Telefonun Sesi Çok Azaldı Nedenleri

Ses Tuşlarından Sesin Kısılması

Cep telefonu kullanırken bilmeden ses kısma tuşuna basarak telefonun sesini kısmış olabilirsiniz. Aynı zamanda akıllı telefonlarımız bazen çocukların eline geçiyor, böyle durumlarda da önüne gelen tuşlara bastıklarından telefonun sesi kısılabilir.

Telefonunuzun sesi, ses kısma tuşu ile kısılmış olabileceğinden ilk olarak bunu kontrol edin. Eğer böyle bir durum söz konusuysa telefonunuzun ses açma tuşu ile tekrar sesini  yükseltebilirsiniz.

Telefon Hoparlör Ses Neden Az Geliyor

Telefonlarda genelde 2 adet ses çıkış bölümü vardır. Bunlardan biri ahize diğeri ise hoparlördür.

  1. Telefonla konuşurken sesin gelmesine olanak sağlar,
  2. Müzik dinlerken ya da çağrıyı hoparlöre aldığımızda sesin dışa aktarılmasına olanak sağlar
  3. Çoğu telefonda mikrofon için ayrı bir ızgara ses giriş kısmı bulunmaktadır.

Dikkat ederseniz ses ile alakalı kısımların küçük delikli olduğunu fark edersiniz. Bu delikler çok tozlu ortamlarda erkenden dolabiliyor. Çok tozlu ortamlarda kullanmasanız dahi kıyafetlerin minik parçacıkları dahi bu delikleri kolayca tıkayabilir. Eğer temizleme yapmak istiyorsanız youtube’ta bulunan mantıklı videolardan faydalanabilirsiniz.

Telefon Hoparlör Ses Çıkışı Temizleme

Eğer el becerinize güvenmiyorsanız telefon hoparlör temizliğini bir servise yaptırabilirsiniz. İsterseniz youtube gibi platformlarda bulunan telefon hoparlör temizleme videolarından faydalanabilirsiniz. Temizlik için uygulanabilecek yöntemler.

  1. Çift taraflı bant kullanmak
  2. Diş fırçası ile tozları temizlemek

Telefonun Hoparlörüne Su Kaçtı (Iphone – Samsung)

Telefonların sesinin kısılma nedenleri arasında en çok karşılaşılan ise sıvı teması diyebiliriz. Telefonun sesinin azalma sebeplerinden bir tanesi olan ses çıkışı hoparlörlerinin arızalanmasından dolayıdır. Akıllı telefonlarda hoparlör neden arızalanır ve cihazdan kısık ses çıkmasınının nedeni nedir?

  1. Sıvı – nem temasından sonra hoparlörün arızalanması ve ses çıkış kısımlarının oksitlenmesi
  2. Telefon düşmesi ya da darbe alması sonucunda hoparlör koruyucusunun zarar görmesi

Cihaz üretici firmalar hoparlörleri suya dayanıklı yaptıkları konusunda iddaalıdırlar. Örneğin iphone bir cihazınızın ses çıkış noktalarına su temas ettiğinde bir süre ses kısık gelir. Fakat yaklaşık 15 – 30 dk arasında ses eski haline dönecektir. Tabi su temas ettiğinde telefonun müzik çalma, video oynatma gibi özelliklerini durdurup, suyun rahat şekilde çıkıp gideceği şekilde cihazı konumlandırın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.