Bedava internet

Telefon İnterneti Nasıl Hızlandırılır?

10 Mart 2021
Telefon İnterneti Nasıl Hızlandırılır?

Artık hemen hemen herkes internet hızının ne kadar önemli olduğunun farkında. İnternet ne kadar hızlıysa veriye ulaşmak o kadar kolay. Peki telefon interneti nasıl hızlandırılır? Bu konuda onlarca video izlemiş ya da farklı yerlerden bilgi almayı denemiş olabilirsiniz. Fakat bizler hem iphone hem de android telefonlar için incelemeler yapıp size en doğru bilgiyi ulaştırdık diyebiliriz.

Telefon internetini hızlandırma işlemi bir çok kişi tarafından telefonu aç kapa yaparak ya da mobil veri kapatıp açarak deneniyor. Fakat bunlar kısa vadeli çözümlerdir. Birkaç dakika içinde ping seviyesi yükselecek ve internetiniz tekrardan yavaşlayacaktır. 3G’den 4.5G’ye geçişte internet hızları da buna bağlı olarak değişti tabi, 4.5G kalitesini tam anlamıyla kullanabilmek için buradaki internet ayarlarını yapabilirsiniz.

İphone Telefon internet Hızı Arttırma, Yükseltme ve Hızlandırma

İphone telefon kullananların çoğu oyun oynarken internetin çok yavaş olduğundan şikayetçi oluyorlar. Bunun nedeni ise ping sorunu diye adlandırabiliriz. Pinginiz ne kadar düşükse oyun oynarken o kadar verimli bir deneyime sahip olursunuz.

İphone internet hızını yükseltmek için aşağıdaki yöntemler operatörünüze göre uygulanırsa çözüm olacaktır.

Android İnternet Hızlandırma Ayarları

Android cihazlarda interneti hızlandırma ayarları daha kolay yapılmaktadır. Nedeni ise android arayüzünün oldukça basit oluşu diyebiliriz. Android telefonunuzda Youtube’tan video izlerken, instagram’da gezinirken internetin yavaş olduğunu fark ettiyseniz, aşağıdaki ayarları yapmanız yeterli olacaktır.

Bu ayarları hangi operatörü kullanıyorsanız ona göre yapmanız gerekir. Örneğin Turkcell kullanıyorsanız, Turkcell internet ayarlarını yapmalısınız.

Telefonda İnternet Hızlandırma Yolları

Telefonda İnternet Hızlandırma

İnterneti yavaş olanlar telefondan internet hızını yükseltmek için farklı yöntemler deneyebiliyorlar. Araştırma yaparken bazı sayfalarda telefon interneti yerine bilgisayar internet hızı ile alakalı bilgiler verildiğini de gördüm. Merak etmeyin burada sadece mobil veri ile ilgili bilgiler paylaşılmıştır.

 • İnternet ayarlarını telefona manuel olarka yapmak
 • Müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek
 • Baz istasyonu ile ilgili bilgi almak (Bunun için yine müşteri temsilcisinden destek almanız gerekir)

Turkcell İnternet Hızlandırma

Turkcell aboneleri de zaman zaman internet hızı ile alakalı problem yaşayabiliyorlar. Ülkemizin en kaliteli gsm operatörlerinden biri olan Turkcell’in internet hızı problemini çözmek için internet ayarlarını yeniden yapılandırmanız gerekebilir.

Turkcell Hızlı internet ayarları

Hızlı internet ayarlarını manuel olarak tekrar yapmak için aşağıdaki adımları izleyin,

 1. Ayarlar > Diğer ayarlar > Mobil ağlar > Erişim noktası adları kısmından Yeni APN oluştur‘a dokunmalısınız.
 2. Açılan yeni sayfada Ad kısmına “Turkcell Internet”, APN kısmınada “internet” yazıp kayıt etmelisiniz.
 3. Sonra ise mobil veriyi yani interneti kapatıp tekrar aktif hale getirin. Bir değişim olmazsa telefonu tamamen kapatıp açın.

Vodafone internet hızlandırma

blank

Vodafone mobil hat kullanıcıları da zaman zaman internetin yavaş olduğundan şikayetçi oluyorlar. Şikayet var gibi sayfalarda sık sık bu durum ile karşılaşıyoruz. Bu durumun nedeni eğer baz istasyonu değilse telefonunuzdan manuel olarak internet ayarlarınızı yapmanız gerekir.

Vodafone Hızlı itnernet ayarları

Hızlı internet ayarları için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

 1. Ayarlar > Diğer ayarlar > Mobil ağlar > Erişim noktası adları kısmından Yeni APN oluştur seçeneğine dokunun.
 2. Ad bölümüne “Vodafone Internet”, APN kısmına ise “internet” yazarak kayıt edin.
 3. Ardından oluşturulan yeni internet bağlantı noktası yani APN’yi seçin.
 4. Cihazınızı bir defa kapatıp açın.

Türk Telekom Telefon İnternet Hızı Arttırma

Türk Telekom aboneleri mobil internet hızı konusunda en çok şikayetçi olanlar diyebiliriz. Şebeke ile alakalı problem yaşadıklarını da sık sık dile getiren TT kullanıcıları için hızlı Türk Telekom internet ayarları aşağıdaki gibidir.

 • Ayarlar > Diğer ayarlar > Mobil ağlar > Erişim noktası adları bölününden Yeni APN oluşturu seçin.
 • Ad bölümüne “Avea Internet”, APN kısmına ise “internet” yazıp kayıt etmelisiniz, ardından bu yeni APN’i seçin.
 • Telefonunuzu bir defa kapatıp açın.

Telefonu internete yavaş girenler, 4.5G çekmeyenler eğer baz istasyonu ile alakalı bir problem yoksa buradaki ayarları yaparak internetlerini hızlandırabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.