Teknoloji Haberleri

Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır? (<)

Küçüktür işareti nasıl yapılır? < nasıl yapılır? Bilgisayarda klavyede küçüktür işareti detayları.

Küçüktür işareti nasıl yapılır? Çoğu kişi bilgisayar kullansa da klavyeden bazı sembollerin nasıl yapılacağını bilmiyor. Bunlara örnek verecek olursak “‘, [,],& ve <” işareti gibi işaretlerin nasıl yapıldığını bilmeyen çok fazla kişi var. Bizler de bu haberimizde < işareti nasıl yapılır ve bilgisayardan küçüktür işareti yapma hakkında bilgileri sizinle paylaştık.

Küçüktür İşareti (<)

Küçüktür işareti tuşu klavyede yoksa ya da göremediyseniz bu haberimizden nasıl yapılacağını çabucak öğrenin. Bilgisayarda “küçüktür” işareti nasıl yapılır? Bu haberimizde sorunuzu yanıtlıyoruz. Matematikte sayıların bir diğerinden küçük olduğunu ifade eden “<” işareti klavyede çok kolay bir tuş kombinasyonu ile yapılabilir.

Küçüktür İşareti Nedir? (<)

Küçüktür işareti bir sayının diğerinden küçük olduğunu ifade etmek için kullanılır ve “<” sembolü ile belirtilmektedir. Bu işaretin sol kısmında bulunan sayı sembolün sağındaki sayıya göre daha küçük olarak ifade edilir.

10 küçüktür 12’den yazmak yerine 10 < 12 şeklinde yazmanız gerekir. Aynı zamanda excel dosyasında formül yazılırken EĞER değerlerinin oluşturulmasında da küçüktür işareti kullanılmaktadır. Raporlama yapılırken X değeri Y değerinden küçük ise şunu yazdır gibi formüllerin oluşturulmasında da kullanılmaktadır.

100’den daha fazla tuşla çıkarılmış olan bilgisayar çeşitlerinde işaretleri yapmak için farklı yöntemler vardır. Tuş kombinasyonları yapıp oluşturulan sembollerde ana tuşun yan görevleri kullanılmaktadır. En fazla kullanılan işaret tuş üzerinde simge olarak belirtilir birçok sembol çeşitleri ise kodlama yaparak oluşturulabilir.

Bilgisayarda Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır?

Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır

2’li, 3’lü, 4’lü ya da 5’li tuş kombinasyonu kullanılarak oluşturulan semboller matematik alanında oldukça fazla kullanılmaktadır. Bir rapor hazırlanırken, çevrimiçi soru çeşitleri yazarken ya da yazılım programlama kodları için kullanılan küçüktür işareti bazı bilgisayarlarda Z harfinin hemen yanında bulunur. Bazı bilgisayarlarda ise tırnak işareti ile aynı tuştur. Bu simgenin bulunduğu tuşa basıldığında küçüktür sembolü yani ‘<‘ elde edilir. Eğer işe yaramadıysa Alt GR + küçüktür simgesinin bulunduğu tuşa dokunun.

Eğer klavye klavyede < simgesi bulunmuyorsa basit bir tuş kombinasyonuyla da küçüktür simgesini oluşturmak mümkündür. İlk etapta ALT tuşuna basılı tutun, sonrasında 060 tuşlayın ve Alt tuşundan parmağınızı çekin. Ekranda küçüktür simgesi oluşacaktır.

Mac Küçüktür İşareti

Mac laptop küçüktür işareti Windows bilgisayarlara göre çok daha farklıdır. Mac işletim sistemine sahip olan bilgisayarınızda sol alt kısımda işaretin sembolü olan tuş bulunmaktadır. Küçüktür sembolünün olduğu tuşa basarak istediğiniz yerde yerde işaret küçüktür işareti oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda karakter eşlem menüsünde unicode kısmına 003C yazın ve işaret kopyalayıp kullanabilirsiniz.

Küçüktür İşareti Kopyala Yapıştır

Küçüktür işareti kopyala yapıştır yöntemi ile de kullanılabilir. Eğer bu yöntemi kullanmak istiyorsanız aşağıdaki parantez içerisinde bulunan sembolü kopyalayıp istediğiniz herhangi bir yere yapıştırarak kullanabilirsiniz.

  • ( < )

Haberimizde küçüktür işareti nasıl yapılır detaylı şekilde anlattık. Apple marka Macbook ve Windows bilgisayarlardan < simgesi yapmak için burada anlatılan adımları sırasıyla uygulamalısınız. Aynı zamanda buradan da kopyalayıp yapıştırarak dilediğiniz yerde bu sembolü kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu