Banka Kampanyaları

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Fark Nedir?

Başlıklar

Bankalar ile ilgili pek bilgiye sahip olmayanlar banka kartı ve kredi kartı arasındaki farklar nelerdir? diye merak ediyor olabilirler. Tabi ki banka kartı ile kredi kartı arasında bariz büyük farklar bulunmaktadır.

Bankalar, çoğumuzun nakit ihtiyacını karşılayan en önemli kurumlardandır. Bankalar tarafından müşterilerine sunulmuş olan en önemli hizmetlerden ikisi banka kartları ve kredi kartları diyebiliriz. Fakat banka hesabını yeni açan kişiler, kredi kartı ve banka kartı arasındaki farklar nedir diye düşünebilir. Öncelikle en temel fark kredi kartı ile limitiniz kadar alışveriş yapıp sonrasında ödeme yapabilirsiniz. Banka kartında ise önce yükleme yapıp sonra kullanmanız gerekir. Örnek verecek olursak faturalı ve faturasız hat gibi düşünülebilir.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar Nedir?

Bir banka hesabı açtığınızda size bir banka kartıda verilir. Şimdi banka kartı kredi kartı farkı nedir anlatalım. Örneğin; aylık maaşınızın yatacağı kart banka kartıdır. İçine para yüklenmediği taktirde bu karttan alışveriş yapmak mümkün değildir. Banka kartı, bir nevi bankadan para çekmeden kartınız ile pos kullanılarak harcama yapmanıza olanak sağlar.

Kredi kartı ise bankanın size sunduğu kredi limitidir. Örneğin bankanız size 3500 TL’lik bir kredi verdiyse bu tutarı ay içerisinde kullanabilirsiniz. Fakat hesap kesiminden sonra son ödeme tarihine kadar ödeme yapmanız gerekir.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Ödemeleri

Kredi kartı ile banka kartı arasındaki en önemli farkları açıklayacak olursak şöyle sıralayabiliriz. Kredi kartından ay boyunca yaptığınız harcamalar seçtiğiniz hesap kesim tarihine kadar toplanır. Yani kredi kartınızı sürekli kullanabilmek için hesap kesim tarihinden sonra kredi kartı borcunuzu ödemeniz gerekir. Lakin banka kartı için böyle bir şey mümkün değildir. Banka kartı ile harcama yapmak için hesabınıza para yatırmanız gerekir.

Kredi kartınız ile yaptığınız harcamaları da sürekli kontrollü yapmanız gerekir. Kredi kartı ile yaptığınız para da yine sizden çıkmaktadır. Hiç geri ödemeyecekmiş gibi harcamalar yapmamaya dikkat edin. Çünkü hesap kesim tarihinden sonra kredi kartı borcunuzu ödemezseniz üzerine faiz eklenir. Eğer yine ödemezseniz mahkemelik dahi olabilirsiniz. Kredi kartının en güzel avantajı ise taksitli alışveriş yapmanıza olanak sağlamasıdır. Örneğin beğendiğiniz bir ayakkabıyı 3 ay taksitli alabiliyorsunuz. Banka kartına ise taksitlendirme yapılmamaktadır.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Taksitle Ödeme

Kredi kartı kullananlar genelde ödemeleri taksitli yapmaktadırlar. Bu tür ödeme kullanıcıyı daha rahat ödeme yapmasına olanak sağlamaktadır. Kredi Kartıyla alışveriş yaparken taksit yaptırma seçeneğinin olması banka müşterilerine ödeme kolaylığı sağlıyor. Hem online mağazalarda hem de alışveriş yaparken kredi kartı ile taksitlendirme işlemi yapılabilir. Fakat bankamatik kartlarında taksitlendirme işlemi yapılamaz.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Limiti

Banka kartlarında herhangi bir limit bulunmamaktadır. Ne kadar para yatırırsanız o kadar harcama yapabiliyorsunuz. Kredi kartı limiti ise banka tarafından belirlenmektedir. Örneğin, kullanıcı ödemelerini düzenli olarak yapıyorsa ve geciktirmiyorsa yüksek limitli kredi kartı kullanabilir. Fakat ödemeleri geciktiren kullanıcılara banka kredi limitini pek yükseltmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu