Genel

Elektrik Faturası Ödendikten Sonra Ne Zaman Açılır

Başlıklar

Gündelik hayatımızda hiç farkında olmasak da elektrik büyük bir öneme sahiptir. Telefonumuzu şarj ederken, TV, bilgisayar ve benzeri cihazları kullanmak için elektriğe ihtiyaç duyarız. Elektriksiz yaşamak günümüzde çok zor. Fakat ödenmeyen faturalar nedeniyle elektrik kesintileri yaşanabiliyor.

Fatura ödenmediğinden kapanan elektrik faturası ödendiğinde ne zaman açılır faturadan dolayı kapanan elektrik ödenince açılır mı? Bu problemi zaman zaman yaşayabiliyoruz. ödenmemiş fatura borcundan dolayı kapanan elektrik ödeyince kaç günde ya da kaç saat sonra açmaya gelirler elektrikler borçtan dolayı kesildi kesildikten sonra borcumu ödedim elektriğim ne zaman açılır?

Elektrik Neden Kesilir?

Elektrikler kimi zaman fatura borcu olmasa dahi kesilebiliyor. Elektrik kesilince faturamı ne zaman alırım? Başlıca nedenleri;

  • Elektrik aboneliğinin olmaması,
  • Yeni bir eve taşınılması,
  • Mevcut fatura borçlarının ödenmemesi,
  • Arıza ya da bakım çalışmalarından kaynaklı kesintiler.

Yeni Eve taşındığım Elektriği Nasıl Üzerime Geçirebilirim (Alabilirim)

Yeni taşınılan evlerde genelde elektrik olmaz. Eve yeni taşınan ya da taşınacak olan kişinin, elektrik aboneliğini üstüne alması gerekir. Tekrar taşınılması halinde ise abonelik sonlanacağından dolayı abonelik taşıma yapılır ve doğal olarak eski evde elektrik otomatik olarak kesilir.

Elektrik açma işlemleri iki iş günü içerisinde gerçekleşir. Yeni eve taşınırken ilgili kuruma elektrik aboneliği için başvuru yapmanız gerekir.

Elektrik aboneliği için gerekli belgeler nelerdir?

Yeni bir elektrik aboneliği alacak olan kişilerin, abonelik işlemleri yapılabilmesi için gerekli belgeleri başvuru esnasında yanında bulundurması gerekir. Elektrik aboneliği için gerekli belgeler:

  • T.C Kimlik belgesi,
  • Ev sahibi için tapu kaydı,
  • Kiracı olanlar için kira sözleşmesi ya da ikametgâh adresi belgesi,
  • Kiracıysanız Mülk sahibinin T.C Kimlik numarası,
  • Zorunlu deprem sigortası poliçesi veya poliçe numarası ile beraber poliçe sahibinin T.C kimlik numarası.

Aboneliğin Ardından Elektrik Ne Zaman Nasıl Açılır?

Aboneliği yaptırdınız. Peki şimdi ne olacak? Elektrik aboneliği başvurusunun ardından, elektrik dağıtım şirketlerine bilgi verilecektir. Bundan sonra en fazla iki iş günü içinde elektrik tekrar kullanıma açılacaktır.

Özetle abonelik yaptırdıktan sonra 2 gün içerisinde başvurunuz neticesinde elektriğiniz açılacaktır ve hemen kullanıma başlayabilirsiniz.

Borcun ödenmemesi nedeniyle kesilen elektrik tekrar nasıl açılır?

Elektrik kesilmesinin en çok karşılaşılan nedeni faturanın ödenmemesidir. Faturanın ödenmemesi halinde aboneye bildirim yapılmaktadır. Yapılan bildirimin ardından 5 gün içinde fatura borcunun ödenmemesi halinde elektrik kesme işlemi başlayacaktır.

Elektrik kesintisi yapıldıktan sonra borç, gecikme zammı ve açma kapama ücretini de ödemeniz gerekir. Borcu ödenen elektrik ne zaman açılır? Elektrik firmanız tekrar gelerek elektrikleri kullanıma açacaklardır.

Kesilen Elektrik Tekrar Ne Zaman Gelir?

Elektrik kesintilerinin bir diğer nedeni ise arıza ve bakım çalışmalarıdır. Bakım çalışması ya da arıza varsa elektrik belirli bir süreliğine kesilebilmektedir. Bilinmeyen bir sebepten dolayı elektrik kesintisi yaşarsanız ALO 186’yı arayarak neden kesinti olduğunu ve ne zaman tekrar geleceğini sorgulayabilirsiniz.

İlgili ekip sizlere yaklaşık hangi saatte elektrik geleceğinin bilgisini verecektir. Kesintileri sorgulamak için 186 iletişim hattını kullanabilirsiniz.

Kesilen Elektrik Açtırma Ücreti Ne Kadar

Fatura ödemediğiniz için elektrik kesintisi olduğunda, abonelerin açtırma ücreti ödemesi gerekiyor. Elektrik açtırma ücreti ise 37,6 TL’dir. Elektrik abonesi bu ücreti ilgili yere ödedikten sonra elektrik açma işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu