Bildirimlerim

TOKİ Dar Gelirliye 388 TL ve 350 TL Taksitle Ev Alma Şartları

12 Kasım 2019
TOKİ Dar Gelirliye 388 TL ve 350 TL Taksitle Ev Alma Şartları

Günümüzde zor olan bir şey varsa o da ev sahibi olmak. Dar gelirli vatandaşlar için ise bu neredeyse imkânsız hale geliyor. Özellikle dar gelirli vatandaşlar için yirmi yıla varan ödeme kolaylığı ile TOKİ, onlarca şehirde binlerce ev projelerine devam ediyor. 388 TL ve 350 TL gibi ödemelerle TOKİ dar gelirliye taksitle ev alma imkânı sunuyor. Toplu Konut İdaresi’nin özellikle dar gelirliler için hazırladığı kampanyalar büyük ilgi görüyor. Tabi bu kampanyalardan faydalanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekli.

Dar gelirlilere kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı veren bu projeden yararlanmak isteyenler için ön şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Ev halkının aylık gelir toplamının dört bin beş yüz lirayı geçmiyor olması gerek.

Dar Gelirliler TOKİ’den Ev Almak İçin Nasıl Başvuru Yapabilir?

Toplu Konut İdaresi bu projelerde engelliler, gaziler ve yakınları, şehit yakınları için de avantajlar sunuyor. TOKİ ev alma şartları arasında bu kategoride yer alanların bu durumlarını belgelemeleri gerekli. Emekliler, dul ve yetimler de bu projelerden yararlanabiliyor. Gerekli evraklar:

  • TC kimlik belgesi fotokopisi
  • Emekli, dul ve yetim, gazi, vazife malulü, şehit ailesi ve engellilerin hak sahibi olduklarının gösteren belge
  • Engellilerin en %40 engelli raporu olmalıdır
  • Engelli kimlik kartı fotokopisi
  • Dar gelirli hane halkının toplam gelirinin aylık dört bin beş yüz lira üzerinde olmaması gerekiyor
  • Başvuruda bulunacakların en az bir yıldır o ilde ikamet etmeleri gereklidir

Bu şartları yerine getirenler TOKİ’nin yirmi altı ilde hazırladığı yaklaşık iki bin beş yüz daireden birine sahip olabilirler. Bu konutlardan dar gelirliler için yüz dört bin daire ayrılmış durumda. Bunlardan birine kira öder gibi taksitlerle sahip olabilirler. TOKİ taksitle ev başvurusu yapacağınız bu evlerin toplam maliyeti yüz dört bin lira ila üç yüz kırk bin lira arasında değişmekte.

TOKİ Konut Projeleri

TOKİ farklı illerde ve farklı niteliklerde konut projeleri ile karşımıza çıkıyor. Bu konutların ödeme koşulları da farklılık gösteriyor. Konut projelerinde %10 ile %25 oranında peşinat ödenmesi gerekli. Konut ödemelerinde peşinata göre indirim alabilirsiniz.  Dar gelirliler yönelik hazırlanan konutlar için Toplu Konut İdaresinden doksan altı ay ile iki yüz kırk ay arasında vadeli kredi alabilirsiniz.

Türkiye Vatandaşı olan yirmi beş yaşını tamamlamış herkes gerekli belgeleri tamamlayarak TOKİ dar gelirliye taksitle ev projelerine başvuru yapabilir. Şehit yakınları ve dul ve yetimlerde yirmi beş sınırı aranmıyor. On sekiz yaşını dolduranlar projelere başvuru yapabilir. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.