Bildirimlerim

Selanik Tatlısı Tarifi

29 Kasım 2019
Selanik Tatlısı Tarifi

Ünlü Selanik lezzetlerinden olan Selanik tatlısı, balkan ülkelerinin önemli lezzetleri arasındadır. Ülkemizdeki göçmenler tarafından yapılan ve öğretilen tatlı Trakya bölgesinde sık olarak tüketilmektedir. İçeriğinde çeşit çeşit malzeme bulunmaktadır. Hindistan cevizi bulunması nedeniyle güzel bir lezzet kazanan tatlıda un, mısır unu ve şeker gibi malzemeler bulunur. Mısır ununun baskın lezzetiyle güzel bir tada sahip olan tatlı çayla birlikte servis edilebilmektedir. Yapılması kolay olan tatlı şerbet ile yapılmaktadır.

Selanik Tatlısı İçin Gerekli Malzemeleri

Selanik tatlısının ana maddesi mısır unu ve undur.  Malzemeleri şu şekildedir:

MALZEMELER
2 YUMURTA
2 SB MISIR UNU
1 SB UN
1 ÇB SIVIYAĞ
1ÇB HİNDİSTANCEVİZİ
1 ÇAY KAŞIĞI KARBONAT (KARBONAT TADINI SEVMEYENLER KABARTMA TOZU KOYABİLİR)
2 YK ŞEKER
GEREKİRSE 2 3 YEMEK KAŞIĞI SU

ŞERBETİ İÇİN
2 SB ŞEKER
2.5 SB SU
1 DİLİM LİMON

Selanik Tatlısı Nasıl Yapılır?

Tatlının yapılması için ilk önce şerbetin hazırlanması doğru olacaktır. Uygun büyüklükte bir kabın üzerine şerbet malzemeleri konulmalıdır.  Su ve şeker ocak üzerinde kıvama gelene kadar karıştırılmalıdır. Eriyen şerbet kaynayana kadar bekletilmelidir. Ardından limon suyu eklenip oda sıcaklığında bekletilmelidir. Tatlının hamuru için ise uygun derinlikte kaba yumurta ve sıvı yağ konulmalıdır. Üzerine toz şeker ve Hindistan cevizi ile karbonat eklenmelidir. Biraz karıştırıldıktan sonra aynı kaba mısır unu ve un yavaş yavaş eklenmelidir. Yumuşak bir kıvam elde edilene kadar yoğrulmalıdır. Kıvam elde edildikten sonra belli büyüklükte parçalar yuvarlanarak tepsiye dizilir. 30 dakika boyunca 180 derecede pişirilir ve ardından şerbet dökülür.  Şerbetini çeken tatlı servise hazır hale gelecektir.

Selanik Tatlısı İçin Servis Önerileri

Mısır unlu lezzetli bir tatlı olan Selanik tatlısı, üzerine Hindistan cevizi serpilerek servis edilebilmektedir. Tatlının yapılması için 45 dakika yeterli olacaktır. Şerbetli bir tatlı olduğu için az miktarda tüketilmelidir. Tatlının servis aşamasında çeşitli fıstık tozları ve ceviz kullanılabilir. Aynı zamanda kremalar ve dondurma ile süslenerek de servis edilebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.