Bildirimlerim

Saç Neden Elektriklenir? Saç elektriklenmesi nasıl önlenir

29 Kasım 2019

(Saçlarım neden elektrikleniyor?, kabarıyor, saçımı şekle sokmak için çok uğraşıyorum ama kabarıyor) diye artık üzülmeyin. (Saç elektriklenmesi neden olur çözümü nedir)

Saç Neden Elektriklenir? Saç elektriklenmesi nasıl önlenir

Saç elektriklenmesi sebepleriStatik elektik nedeniyle her saç azda olsa elektriklenir. Elektriklenen saçlara, şekil verme ve taramak güçleşir. Kuruyan ve nem ihtiyacını karşılayamayan saçlar, bu ihtiyacı havadan çeker. Hava ile etkileşen saçlar kabarır ve elektriklenir. Saçlar yıkamada yapılan yanlışlar sebebiyle de elektriklenir. Saç elektriklenmesi neden olur (kadın) sorusuna birbirine hızla sürtülerek yıkanan saçlar kırılıp kuruduğu için cevabı verilebilir. Sonunda sağlıksız ve kabarık bir saç şekli ortaya çıkar. Bir başka sebep ise sentetik malzemeden üretilen taraklardır. Tarak seçimimizi tahta olanlardan yana yaparak bunu önlemiş oluruz.

  • Havada bulunan nemin eksik olması
  • Yünlü giysilerin sıklıkla kullanılması
  • Her banyoda saçları şampuanla yıkamak
  • Saç kurutma makinesi ve saç spreyini yoğun olarak kullanılmak
  • Saçları her gün yıkamamak

Saçların Şekil Almaması ve Elektriklenmesi

Saçlarda sağlıksız ve mat bir görünüme sebep olan elektriklenme, alınacak birkaç basit önlem sayesinde kolaylıkla çözüme ulaştırılır.  Bunlardan biri doğal maskeler kullanarak yapılan bakımlardır. Böylelikle saçtaki nem oranı arttırılarak bu denge sağlanır. Saç kremini düzenli kullanmak saçın nemini artıran bir diğer faktördür. Saç spreyini yeterli miktarda kullanmak kırılma ve elektriklenmeyi en aza indirger.

Spreyi fazla kullanmak içerisindeki alkol yoğunluğu sebebiyle saçların kurumasını hızlandırır. Bu sebeple spreyi tarağa sıkarak az miktarda kullanmak gerekir. Saçları her gün yıkamak da saç elektriklenmesini artıran bir unsurdur. Saçı yıkarken kimyasal içerikli şampuanlar dan kaçınmak gerekir. Saçların elektriklenmesinin sebebi konusunda yoğun nemlendirici içeren şampuanlar önerilir.

Saçların Elektriklenmesini Önleyen Krem

Banyodan sonra ıslak saça uygulanan bakım yağları da saçın nem dengesini korumak amacı ile yapılan bir yöntemdir. Bakım yağlarını, az miktarda saç derisinde ve tellerinde kullanmak gerekir. Fazla kullanım saç derisinde yağlanmaya sebep olacağı için saça zarar verir. Ayrıca evde yapacağınız doğal malzemelerden yapılmış olan maskeler, saç elektriklenmesini azaltarak saçlarınızın daha canlı görünmesini sağlar.

Genellikle bu maskeler yumurta, bal, avakado gibi protein içeren malzemeler kullanılarak yapılır. İçlerine saçı besleyen Argan yağı ve zeytinyağı eklenerek zenginleştirilir. Bütün malzemeleri harmanlayarak saça masaj yaparak yedirmek ve belli bir süre saçta tutarak yıkamak, saçlar nasıl elektriklenir sorusunun önüne geçmek için kullanılan bir yöntemdir.

Her zaman doğal olandan yana olmak; saçlarımızın çok daha sağlıklı olmasını mümkün kılacaktır. Doğallık tercih ettiğimiz kıyafetlerden kullandığımız saç ürünlerine kadar geniş ölçekli olarak düşünülmelidir. Bununla birlikte saçımıza periyodik olarak bakım yaptırmamızın da saçtaki sorunların bertaraf edilmesinde etkili olduğu unutulmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.