Teknoloji Haberleri

QR Kod Oluşturma Nasıl Yapılır? 2022 (Ücretsiz)

Karekod Oluşturma: Ücretsiz QR Kod Nasıl Oluşturulur?

Ücretsiz QR kod oluşturma nasıl yapılır? Karekod nasıl oluşturulur sorusu sıklıkla araştırılıyor. Haberimizin detayında ücretsiz qr kod nasıl oluşturulur detaylı bir şekilde anlatacağız.

Son dönemde teknolojinin gelişimi ile qr devri başladı. Bu nedenle gazete, dergi gibi reklamlarda veya reklam panosunda, bazen de kafelerde küçük, siyah – beyaz karekodlar karşımıza çıkıyor. Bu karekodlar ile verilmek istenen asıl bilginin olduğu sayfaya anlık giriş yapabilirsiniz. QR kod oluşturma işlemini isteyen herkes yapabilir.

QR kod oluşturma işlemi yapıldıktan sonra kodu istediğiniz yere ekleyebiliyorsunuz. Bu sayede bu qr kodu taratan kişiler, kod içine eklemiş olan bilgilere ulaşmaktadır. QR kod oluşturma işlemi zor gibi görünse de karekod oluşturmak için çeşitli internet siteleri bulunmaktadır. Sizler için QR kod oluşturma yöntemlerini sırasıyla anlattık.

QR Kod Nedir?

qr kod nedir - qr kod oluşturma

QR kod, Quick Response Code Türkçe anlamı hızlı tepki kodudur. İlk defa 1994 senesinde, Japon firma Denso tarafından patenti alınmış olan bu kod, özel matriks bir barkod türü olarak bilinmektedir. Akıllı telefon ve tabletler gibi cihaz kameraları tarafından okunduğu zaman üzerine kayıtlı olan internet sayfası ya da dosya açılır.

QR kod yeni yeni tanınsa da aslında, aşina olduğumuz market barkodlarındandır. Tabii ki QR kod, market barkodlarına göre çok daha hızlı bilgiye ulaşmamıza olanak sağlar. Günümüzde çoğu akıllı cep telefonu ek bir uygulamaya gereksinim kalmadan, kamera uygulaması ile bu QR kodları okuyup açabilir.

QR kod sayesinde ulaşmak istenilen doğru kitleyi bilgilendirirsiniz. Spotify, iTunes, Youtube kanallarına yönlendirebilir, aynı zamanda menü sayfasını müşterilerinize QR yöntemi ile gösterebilirsiniz.

QR Kod Oluşturma

qr kod oluşturma nasıl yapılır
  • Buradan Unitag sitesine giriş yapın.
  • Enter your URL menüsünden QR kodunu oluşturmak istediğiniz Url’yi yapıştırın.
  • Sağ kısımda Your QR Code kutusunda bağlantınız için bir QR kod oluşur
  • Oluşturulan QR kodunun tasarımını altta bulunan seçenekler ile belirleyin,
  • QR koda sağ tıklayarak isterseniz kopyalayabilir isterseniz de bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz.
  • Bu sitenin bedava olarak oluşturmanıza izin verdiği QR kodların boyutu küçüktür. Fakat menülerde afişlerde kullanılabilir.

Bu internet sitesine benzer pek çok site vardır. Ancak çoğu kişi bunun çok zor olduğunu düşünse de oldukça basittir. QR kod oluşturma işlemi esnasında dikkat etmeniz gereken şeylerden biri kodun şeklini basit seçmektir. Bu sayede mobil cihaz kameralarından daha rahat okunur ve algılanır.

QR Kod Nasıl Kullanılır?

qr kod nasıl kullanılır

Qr kodu oluşturma işlemini gerçekleştirdim, peki çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebilirim? İlk olarak oluşturduğunuz kodu telefondan okutarak ya da tabletten taratarak çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca QR kodu ne amaçla kullanacaksanız orada görünecek bir kısma eklemenizde önemlidir.

Örneğin; Restoran sahibiyseniz QR kodları masada görünecek bir yere yerleştirerek, müşterilerin menünüze rahat bir şekilde ulaşmasına olanak sağlayabilirsiniz.

QR Kod Ne İşe Yarar?

QR kod ilk kullanıldığı günden günümüze çeşitli tartışmalara neden olmuştur. Ancak son yapılan araştırmalara göre QR kod kullanan işletmelerin daha fazla etkileşim aldığı ortaya çıkmıştır. Örnek verecek olursak bir kafe işletiyorsanız ve QR kodu menüleri masalara yerleştirdiyseniz, sipariş alan herhangi biri olmadığından müşteriniz daha rahat bir seçim yapabilecektir. Bu durumda ise bulunduğu ortamda daha rahat hissederler.

QR Kod Kullanan Bazı Uygulamalar

QR Kod kullanan uygulamalar da sıklıkla tercih ediliyor. Whatsapp, Telegram ve BiP gibi bazı uygulamalar web sürümünü kullanabilmemiz için bizlere QR kod taratıyorlar. Bu tarama sonucunda ise telefonda yüklü olan uygulama bilgilerine bilgisayardan rahatlıkla erişebiliyoruz.

  • Whatsapp
  • BiP
  • Telegram

Benzeri çeşitli uygulamalar QR kodu kullanımı ile mevcut kullanıcılarının uygulamayı bilgisayardan kullanmalarına olanak sağlamıştır. Ayrıca çeşitli işletmelerin ürünlerinde de QR kod olduğunu fark etmişsinizdir. Bu QR kodlarını okutarak o ürün yada işletme ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu