Faydalı Bilgiler

Mezi Nedir? Mezi Abdesti bozar mı?

Mezi nedir? Mezi gusul gerektirir mi ve Mezi ne demek gibi sorularınızın yanıtını bu haberimizde öğrenebilirsiniz. Mezi oruç bozar mı gibi sorular da çokça sorulmaktadır. Sizin için Mezi hakkında merak edilen her şeyi bu başlık altında yayınladık.

Erkek ve kadınlarda ikili ilişki halinde avret bölgesinden bir takım sıvılar gelir. Bu sıvı kimi zaman meni bazen de mezi olarak adlandırılır. İlişki sırasında da veya yakınlaşma durumunda gelebilen bu mezi ne demek? Mezi nasıl bir sıvıdır? Mezi gusül abdesti gerektirir mi? Mezi sıvısı ile alakalı detaylar.

Mezi Ne Demek?

Mezi ne demek sorusu daha çok ilk defa duyan kişiler tarafından sorulmaktadır. Mezi erkeklerde ve kadınlarda aynı mıdır? Mezi hangi durumlarda olur gibi soruların yanıtı şu şekildedir.

Eşlerin birbirleri ile yakınlaşması halinde gelen sıvıya mezi denir. Yakınlaşma sırasında gelen bu sızı berraktır. Kadınlarda erkeklerden daha çok olduğu gözlemlenmiştir. Mezi bazı yerlerde mezy ya da meziy olarak da adlandırılır ve okunabilir.

Mezi Nedir?

Mezi sıvızı meni gibi şehvetle akmadığı bilinir. Mezi sıvısının gelmesi erkek ya da kadınlar tarafından hissedilmemektedir. Bu konunun Kuran-ı Kerim de rastlanılmadığı Alimler tarafından belirtilmiştir. Aynı zamanda Hadis-i Şerifte bu konu ile ilgili bazı bahislerin geçtiği söylenmiştir. Peygamber efendimize hanımlarımızla şakalaşırken mezi gelirse ne yapmamız gerekir diye sormuşlar. Efendimiz de; idrar yolundan mezi gelmesi durumunda avret yerlerinin yıkanmasını, temizlenmesini ve namaz için abdest alınması gerektiğini buyurmuştur.

Aynı zamanda Sahabeler den biri kendisinden mezi sıvısının geldiğini ve her defasında gusül abdesti aldığını ama peygamber efendimizin bu sıvının gusül abdesti gerektirmediğini, sadece abdesti bozduğunu söylediğini bildirmiştir. Ayrıca bu yerin temizlenmesinin yeterli olduğunu söylemiştir.

Mezi Abdesti Bozar Mı?

Mezi abdest bozar mı sorusu da çokça sorulan sorulardandır. Kaynaklara baktığımızda idrar yolundan gelen berrak sıvı gusül yapmayı yani yıkanmayı gerektirmiyor. Fakat bu sıvı abdesti bozar. Bunun için namaz abdestinin tekrar alınması gerekir. Aynı zamanda bu sıvının bulaştığı yerin temizlenmesi gerekiyor.

Mezi sıvısının meni sıvısından ayırt edilmesi bu durumdan kaynaklanıyor. Bu bakımdan bu mezi sıvısından dolayı gusül gerekmediğini anlıyoruz. Ama abdestin bozulduğunu anlamak mümkündür. Ayrıca mezi gelmesi halinde avret yerinin temizlenmesi gerekir.

Ancak imkanınız varsa gusül abdesti alabilirsiniz.

Abdesti Bozmayan Şeyler?

  1. Sivrisinek, ya da tahta kurusu benzeri hayvanların kan emmesi halinde abdest bozulmaz.
  2. Sümüğün içindeki kan abdesti bozmaz.
  3. Minik nokta kadar çıkan kan etrafa yayılmazsa abdest bozulmaz
  4. Mutfakta soğan keserken gözden akan yaş abdest bozmuyor.
  5. Baş dönmesi ya da baş ağrısı gibi durumlar abdest bozulmasına neden olmaz.

Mezi abdest bozar mı? Mezi nedir gibi sorularınızın yanıtını bu haberimizde detaylı bir şekilde anlattık. Mezi hakkında merak edilen hemen hemen her sorunun detaylarını burada yayınladık.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu