Bildirimlerim

Kışa Özel Şerbetli Fırında Kabak Tatlısı

27 Kasım 2019
Kışa Özel Şerbetli Fırında Kabak Tatlısı

Şerbetli tatlılar arasında hiç böylesini tatmadınız. Kışa özel şerbetli fırında kabak tatlısı, Herkesin çok sevdiği ve oldukça da sağlıklı bir tatlı olan fırında kabak tatlısı için öncelikle gerekenlerin neler olduğunu sıralayalım.

Fırında Kabak Tatlısı İçin Gereken Malzemeler

-1 kg bal kabağı

-1,5 su bardağı toz şeker

Fırında Kabak Tatlısı Tarifi ve Yapımı

Evet sadece bu kadar malzemeyle sizler de fırında kabak tatlısı yapabilirsiniz. Eğer bu malzemelere sahipseniz nasıl yapıldığını anlatarak tatlımızın tarifine geçebiliriz. Öncelikle almış olduğunuz bal kabağını dilediğiniz gibi dilimleyerek başlayabilirsiniz. Kesim işleminin ardından da hepsini alabilecek bir tencereye koyarak, üzerine 1,5 su bardağı şekeri ilave edebilirsiniz. Tenceredeki kabaklarınızı şekerle iyice harmanlanması ve suyunu bırakması için 5-6 saat kadar beklemeye bırakmanız gerekecektir. Bunun için isterseniz geceden kabaklarınızı kesip sabahına yapım işlemine geçebilirsiniz, isterseniz de sabah erkenden başlayarak akşama kadar hazır hale getirebilirsiniz.

Dinlenen kabaklarınızı hiçbir su takviyesi yapmadan ocağa almanız gerekecek. Ocakta 20 dakika kadar iyice yumuşayan kabaklarınızın çok fazla yumuşamamasına da dikkat etmenizde fayda var. Çünkü sonraki aşamada fırında da pişmesi sürecek. Yeteri kadar yumuşayan kabaklarınızı ocaktan alarak fırın tepsilerinize dökebilirsiniz. Pişim işlemi fırında da 15 dakika kadar sürecektir. Fırındaki pişme aşamasında iyice kıvama gelen tatlınız biraz da soğuduktan sonra artık servise hazır! Merak edenler için söylemekte de fayda var.

Fırında kabak tatlısını bir porsiyon tüketen kişilerin almış olduğu yaklaşık olarak kalori miktarı 254 olmaktadır. Ve eğer ki canınız fırında kabak tatlısı çektiyse ve daha önce bu tatlıyı hiç yapmamış iseniz dikkat etmeniz gereken birkaç unsur bulunuyor. Bunlardan ilki kabaklarınızı bekletme aşamanız. Tatlınızın aceleye gelmesini istemiyor, sanki ustası sizmişsiniz gibi yapmak istiyorsanız kabaklarınızı mutlaka 1 gece önceden bekletmelisiniz. Bunun yanı sıra kabaklarınıza ilave olarak su koymanıza gerek yoktur çünkü zaten bekledikleri için kendi suyunu salacak ve son derece lezzetli bir kıvama gelecektir. Ve servis konusunda da başka şeyler denemek isterseniz dondurma ile de muhteşem bir ikili olduğunu söyleyebiliriz.

Fırında Kabak Tatlısı İçin Servis Önerileri

Üzerinin sosu için isterseniz ceviz veya susam serpebilirsiniz. Ya da tercihinize göre tahinle süsleyip Hindistan ceviziyle de renklendirebilirsiniz. Afiyet olsun.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.