Bildirimlerim

Kadınlarda Saç Dökülmesinin 7 Nedeni, Saç dökülmesi neden olur

30 Kasım 2019
Kadınlarda Saç Dökülmesinin 7 Nedeni, Saç dökülmesi neden olur

Hemen hemen herkes saç dökülmesinin nedenini merak ediyor. Daha çok kadınların araştırdığı kadınlarda saç dökülmesinin nedenlerini burada paylaştık. Yaşam düz bir çizgi değil ve insanlar yaşamlarının değişik dönemlerinde değişik sorunlar yaşayabilir. Kimi sorunlar yaşa ve cinsiyete bağlı iken  kimi hastalıklar her yaşta herkeste görülebiliyor. Örneğin kadınlarda saç dökülmesi sorunu aslında son derece genel bir sorun. Saç dökülmesini kadınlar ya da erkekler için ayırmak söz konusu değil ama kadınlarda yaşanan saç dökülmesinin sebepleri ile erkeklerde saç dökülmesinin sebepleri farklılık gösterebiliyor.

Genel olarak bakıldığında kadınlarda saç dökülmesinin temel nedenleri şunlardır:

  • Yanlış saç ve saç bakım ürünlerinin kullanılması. Saç yapısına uygun olmayan şampuanlar, saç kremleri vb.
  • Aşırı sıcak su ile saçın yıkanması saçı bir süre sonra yıpratıyor ve saç dökülmeleri başlıyor
  • Genetik faktörler kimi zaman böylesi sorunlara yol açabiliyor
  • Karaciğer rahatsızlıkları ve bu rahatsızlığa bağlı olarak kullanılan ilaçlar
  • Lösemi ve aşırı kansızlık da kadınlarda saç dökülmesine neden olabiliyor
  • Mevsimsel geçişler
  • Saçı sürekli olarak sıcak fönlemek, dış hava koşulları da saçları etkileyen faktörler arasındadır.

Saç Dökülmesi Ne Zaman Risk Teşkil Eder?

Üstte belirtilen nedenlere bağlı olarakkadınlarda saç dökülmesigörüldüğü zaman ne zaman risk teşkil ettiği sorusunun yanıtı bellidir. Günde 3 5 adet saç telinin dökülmesi son derece normaldir ama ele tutam tutam saç geldiği zaman ciddi ciddi bir araştırma yapılması gerekir. Çünkü asla şakaya gelmeyecek olan bir durumdur. Eğer saç dökülmesi sürekli olup belli bir sayının üzerinde devam ediyorsa mutlaka hiç zaman kaybetmeden uzmana başvurmak gerekir. Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri birbirinden farklı olsa da şayet bu sorunu yaşıyorsanız; bir takım önlemler alarak; saç dökülmesi sorununuzdan kurtulmanız mümkün olabilir. Kadınlarda saç dökülmesine çözüm önerileri arasında pek çok farklı alternatif seçenek vardır. İşte bu yolda yapılabilecek şeyler!

Tedavi İçin Yapılabilecek Olan Şeyler

Kişi saçında saç dökülmesi olduğu zaman bir cildiye uzmanına başvurur ya da aile hekimine gidebilir. Burada uzman hekim gelen kişiye bir takım kan tahlilleri yaptırır. Yapılan bu tahlillerden sonra eğer sağlık problemine bağlı ise o zaman gerekli ilaç tedavisi yapılır. Ama eğer sağlık sorununa bağlı değil ise o zaman bayanlarda saç dökülmesi neden olur üstte belirtilen şeylerin yapılmamasıdır. Mutlaka saçlar ılık su ile yıkanmalıdır. Saçın yapısına uygun olan ürünler kullanılmalıdır. Sıcak fönden uzak durulmalıdır. Dış hava şartlarına karşı saçlar korunmalıdır. Saçınızın özelliklerini tanıyor olmanız elbette ki saçlarınızın bakımını doğru yapmanızı mümkün kılacaktır. Bu da doğal olarak saç dökülmesi tarzı sorunları daha az yaşamanıza yardımcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.