Bildirimlerim

Kabak Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır

02 Aralık 2019
Kabak Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır

Hafif bir tatlı mı yapmak istiyorsunuz? Kabak Tatlısı tam da aradığınıza göre bir tatlı olarak tanımlanacaktır. Hem lezzeti hem de faydalı bir tatlı türü olarak karşımıza çıkan kabak tatlısının yapılışının çok pratik olduğu da biliniyor. İşte kabak tatlısının tarifi:

Kabak Tatlısı Malzeme Listesi

  • 1 su bardağı kadar ince çekişmiş olan ceviz içi
  • 1 su bardağı kadar su
  • 3 su bardağı kadar toz şeker
  • 3 tane karanfil
  • 600 gram kadar bal kabağı

( Bu liste 4 kişilik malzeme listesidir)

Kabak Tatlısının Yapılışı

Öncelikli olarak kabak tatlısı için mutlaka güzel seçilmiş bir bal kabağına ihtiyaç duyarız. Bunun için kabak tatlısı için seçeceğiniz bal kabağının olgun olmasına özen göstermelisiniz. Bal kabağınızın kabuklarını soyduktan sonra dilimleyiniz. Dilimlerinizin en fazla iki parmak kalınlığında olmasına özen gösteriniz.

Bal kabağı dilimlerini mutlaka bol suda yıkayınız. Sonrasında dilimlediğiniz kabakları bir tencereye özenli bir şekilde yerleştiriniz. Yerleştirdiğiniz kabak dilimlerinin üzerine karanfil ve toz şekeri eşit miktarda serpiştiriniz. Tencerenizin kapağını kapatarak yaklaşık olarak 1 saat tencerenizin ağzı kapalı vaziyette bekletilmesini sağlayın.

Şayet kabağınız yeterli kadar su bırakmışsa su ilave etmenize gerek kalmayacaktır. Ancak göz kararı olarak kabağınızın yeteri kadar su bırakmadığını düşünürseniz, biraz su ekleyin. Sonrasında kabak dilimlerinizi orta ateşte yaklaşık olarak 50 dakika olacak kadar pişirin.

Bal kabaklarınızın suyunu tam olarak çektiğinden eminseniz; artık dikkatli bir şekilde kabak dilimlerini servis tabağınıza alabilirsiniz. Servis tabağına almış olduğunuz kabak dilimlerinin üzerine ince kıyılmış haldeki ceviz içlerin serpiştirin.

Kabak Tatlısı İçin Servis Önerileri

Kabak tatlısı yaparken; şayet 2-3 dama kadar limon suyu ekleyecek olursanız; tatlınızın özlü bir suyunun oluşmasını mümkün kılarsınız. Yine tatlınızı pişirmeden önce toz şekerle ne kadar çok uzun bekletirseniz; o kadar lezzetli olmasını da sağlarsınız. Bununla birlikte tatlısınız servis ederken; bol ceviz içi serpiştirmeniz; tatlılınızın çok daha lezzetli olmasını mümkün kılacaktır. Bununla birlikte kabak tatlısıyla iyi gidecek içeceklerin de tercih edilmesi; tatlınızın lezzetine lezzet katacağı kesindir.

Yapacağınız tatlı miktarına göre malzemeyi arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.