Bildirimlerim

İşsiz Gençlere Günlük 75 TL Cep Harçlığı Verilecek

10 Kasım 2019
İşsiz Gençlere Günlük 75 TL Cep Harçlığı Verilecek

İŞKUR yapılan özel bir düzenleme ile iş bulamayan veya üniversite mezunu olup atanamayan gençlere cep harçlığı ödeyecek. Kişiler İŞKUR’un düzenlemiş olduğu iş başı eğitim programlarına katılarak günde 75 TL gelir elde ederek hem bir iş alanında iyice uzmanlaşacaklar. İŞKUR cep harçlığı başvurusu yapacak gençlerin 18 ila 29 yaş aralığında olması gerekmektedir. Yaklaşık olarak 9 ay sürecek bu eğitimler sayesinde gençlerin bir işe yerleştirilmesi hedeflenmektedir. Haftalık olarak 45 saat süren bu programlar pek çok kişiye yeni iş kapısı açmayı hedeflemektedir.

İŞKUR Cep Harçlığı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

İşsiz gençlerin İŞKUR cep harçlığı başvurusu yapmaları için bazı şartlar aranmaktadır. İŞKUR düzenlediği iş başı eğitim programlarına 15 yaş üzerinde olan kişiler katılabilmektedir. ancak bu cep harçlığı uygulamasında alt sınır 18 üst sınır ise 29 olarak belirlenmiştir. Bu düzenlemeden faydalanmak için;

  • İŞKUR’a kaydınızın bulunması gerekmektedir.
  • Halihazırda işsiz olmalısınız.
  • İş başı eğitim programı sonrasında belirli kişiler işe alınacağı için istihdamı gerçekleştirecek olan kişilerin akrabası olmamanız gerekmektedir.
  • Emekli olanlar programa alınmamaktadır.
  • İş başı eğitimi verecek olan firma ile bir iş ilişkisi var ise üç ay öncesinden sonlandırılmış olması gerekmektedir.
  • Ayrıca programdan önce uzun süreli sigorta prim ödemesinin bir aydır yapılmamış olması gerekmektedir.
  • İş ve danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak şartları aranmaktadır.

Aranan bu şartlara sahip olan kişiler İŞKUR cep harçlığı başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını aramaktadır. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri merkezlerine istediğiniz bir zaman başvurunuzu yaparak iş ve mesleki danışmanlık hizmetlerinden faydalanarak bu eğitim programına dahil olabilmektesiniz.

Tüm Katılımcılar 75 TL Harçlık Alıyor mu?

Kişiler İŞKUR cep harçlığı başvurusu yapmalarının ardından kısa süre sonra işbaşı eğitim programları başlamaktadır. Üniversitelerden mezun olanlar İŞKUR 75 TL cep harçlığı almaktadırlar. Eğer hala eğitim hayatı devam ediyor ise 40,5 lira, kişilere işsizlik maaş ödemesi yapılıyor ve programa dahil olmuş ise 27 TL cep harçlığı ödemesi yapılmaktadır.

İŞKUR bu düzenlediği iş başı eğitim programı ve cep harçlığı uygulamaları ile kayıtlı olan işsiz sayısını azaltmaya yönelik işe yerleştirmeler yapmaktadır. İş başı eğitim programı sonrasında eğitimi veren firma beğendiği kursiyerleri işe almaktadır.

İş başı eğitim programı katılımcılarının kurslar süresince cep harçlıklarının yanı sıra genel sağlık sigortası ve iş kazası ve meslek hastalıkları sigorta primleri ödenmektedir.  İşsiz kalmış olduğunuz süre boyunca kurslara devamlılık sağlamanız halinde yasal haklarınızın tamamı karşılanmaktadır.

iŞKUR GÜNCEL: https://www.iskur.gov.tr/is-arayan/kurs-ve-programlar/isbasi-egitim-programlari/

En yeni haberler, gelişmeler ve iş ilanları için sayfa bildirimlerini kabul edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.