Teknoloji Haberleri

DNS Ayarları

DNS ayarları 2022 – Dns kodları, internet denince akla gelen en önemli şeylerden biridir. İngilizcede Domain Name System kelimelerinin kısaltması olarak karşımıza çıkan DNS türkçe de alan adları sistemi olarak ifade edilir ve yasaklı sitelere giriş için kullanılmaktadır. Peki en iyi ve en hızlı dns ayarları nedir? Vpn ve Proxy gibi özellikler de son yıllarda dns için en çok kullanılan şeylerden biridir.

Android ve ios akıllı telefon ve tabletlerde dahi dns için çeşitli uygulamalar kullanılmakta. Ayrıca dns ayarları yaparak kısıtlamalı sayfalara giriş yapılabilir. Google dns ve dns ayarları değiştirme gibi sorularınızın yanıtını bu başlık altında bulabilirsiniz.

# Bilinen ve en çok kullanılan dns ayarı “8.8.8.8 – 8.8.4.4” Google’a ait dns bilgisidir. Telefondan ve bilgisayardan dns değiştirme nasıl yapılır gibi bilgiler için aşağıdaki başlıklara bakabilirsiniz.

Dns Nedir?

En basit ve açıklayıcı şekilde DNS, internetin telefon rehberi olarak adlandırılabilir. İnternette her bilgisayarın bir adı ve her sunucunun ise bir alan adı bulunmaktadır. Dns ise bu alan adlarına ulaşmamıza olanak sağlamaktadır. DNS telefon numaralarında olduğu gibi 20.40.60.120 gibi isimlerin IP adresi karşılığına ulaşmamıza olanak sağlar. Bu sayede tarayıcıda aradığımız herhangi bir alan adına kolayca ulaşabiliriz.

Teknik olarak DNS bizim internet siteleri ile olan bağımızı sağlamaktadır. Bazen yasaklı sitelere giriş için ya da interneti hızlandırmak için DNS özelliği kullanılabilir. Eğer yavaş bir DNS kullanıyorsanız doğal olarak bilgisayarınız internete yavaş bağlanacaktır. Ayrıca kimi zaman bazı sayfalar da engellenebiliyor. Örnek verecek olursak wikipedia gibi sayfalar. Ayrıca DNS özelliğini kişinin kendine faydalı kullanmak kendi elindedir.

DNS Değiştirme

Dns değiştirme genelde interneti hızlandırmak ve daha rahat bir sörf deneyimi için kullanılmaktadır. Ayrıca kimi zaman ülkeler bazı internet sitelerini engelleyebiliyorlar. Örnek verecek olursak Çin’de çeşitli internet siteleri yasaktır. WhatsApp’ın da aralarında bulunduğu 105 uygulamaya yasak geçen yıl gelmiştir.

Dns değiştirme hakkında hiç bilgisi olmayanlar dahi buradaki rehberi takip ederek bilgisayarlarından ya da telefonlarından DNS değiştirebilirler.

Google DNS Ayarları 2022

Google’un da kendine ait bir DNS ayarı bulunuyor. Bu kodu kullanarak Google DNS ayarlarını yapmak oldukça basittir. Ayrıca akılda kalıcı bir DNS kodu bulunmaktadır. Google Dns yani yasaklı sayfalara giriş ayarının yanı sıra onlarca DNS adresi de bulunmaktadır. Bu adresler arasında en çok tercih edilen ise belirtmiş olduğumuz üzere Google’a ait olan ayarlardır.

Google DNS Sunucuları: prepend domain-name-servers 8.8.8.8,8.8.4.4; bu kodu dns ayarı yapmanız halinde google’da dns’li şekilde kullanım yapılabilir.

Hızlı Dns Adresleri 2022

Telefon yada bilgisayarda kullanabileceğiniz en hızlı dns adreslerini bu başlık altında görebilirsiniz. dns sunucuları arasından istediğiniz bir tanesini kullanabilirsiniz. Genelde en çok kullanılan ve bilinen 8.8.8.8 / 8.8.4.4 dns adresleridir. Fakat aşağıdaki gibi farklı ve güvenilir dns adreslerini de kolayca kullanabilirsiniz.

Aşağıda çeşitli servis sağlayıcılarının dns adreslerine ulaşabilirsiniz. İstediğiniz dns ayarını masaüstü bilgisayarınıza ya da laptopunuza yapıp hemen kullanmaya başlayın.

Cloudflare DNS Adresi

1.1.1.1

1.0.0.1

OpenDNS DNS Adresi

208.67.222.222

208.67.220.220

Google DNS Adresi

8.8.8.8

8.8.4.4

Level3 DNS Adresi

209.244.0.3

209.244.0.4

Verisign DNS Adresi

64.6.64.6

64.6.65.6

Comodo DNS Adresi

8.26.56.26

8.20.247.20

UltraDns DNS Adresi

156.154.70.1

156.154.71.1

DynDNS DNS Adresi

216.146.35.35

216.146.36.36

Yandex DNS Adresi

77.88.8.8

77.88.8.1

Telefon Dns Ayarı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Android Dns Değiştirme

android dns ayarı 2022

Android’de DNS ayarlarını değiştirmek için Wi-Fi bağlantıları listesini açmalısınız ve bağlı olduğunuz ağa uzun basılı tutun. “Ağ ayarlarını değiştir” seçeneğine gelecektir buna dokunun, buradan “Gelişmiş ayarları göster” üzerine dokunmalısınız. “IP ayarları” altında Statik seçeneğini seçip DNS ayarlarını girin ve kaydedin.

iOS Iphone Cihazlarda DNS Değiştirme (ios 14)

iOS’ta DNS sunucusu değiştirebilmek için Wi-Fi Ayarları ekranını aç ve bağlı olduğun ağın yanındaki ok iconuna bas. DNS alanına dokun sonrasında dns sunucularının adresini girerek kayıt edin.

Bilgisayar Windows DNS Ayarları Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızdan da yukarıdaki Dns sunucu adreslerini kullanarak değiştirebilirsiniz. Bilgisayardan Dns değiştirebilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

  • Bilgisayarınızdan denetim masasını açın. Ağ durumunu ve görevleri görüntüle simgesine giriş yapın.
  • Var olan internet bağlantısına sağ tıklayın.
  • Açılan ekrandan özellikler butonuna tıklayın.
  • İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)’ü seçin. Özellikler butonuna giriş yapın.
  • Yeni DNS adresini buradaki kutucuklara girin. Tamam’a tıklayın ve kayıt edin. Artık Dns kullanabilirsiniz.

DNS Ne İşe Yarar ve Neden Kullanılır?

Basit bir örnek verecek olursak, dns kullanılarak kişi kendini farklı bir ülkedeki bilgisayarı kullanıyormuş gibi gösterir. Günümüzde bazı oyunlar öncelikle yurt dışı ülkelerinde çıkıyor ve daha sonrasında diğer ülkelere yayılıyor. Bu tür oyunları önceden deneyimlemek için dns kullanılabilir.

Bu sayede kendinizi oyunun bulunduğu ülkede göstererek o oyuna erkenden erişim sağlamış olursunuz. Dns kullanarak giriş yapılamayan internet sitelerine giriş yapılabilir. Güncel dns adresleri yukarıdaki gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu