Yemek Tarifleri

Boşnak Tatlısı Tarifi

Başlıklar

Tatlı denince akla daha çok şerbetli tatlılar gelmektedir. Boşnak tatlısı da şerbetli tatlılar arasında en güzelleri arasındadır. Şerbet hazırlamak ve hamurun hazırlanması olarak iki bölümden oluşmaktadır. Bu iki kısmın birleşmesi ile servise hazır olmaktadır.

Boşnak Tatlısı Malzemeleri

Boşnak tatlısının yapımında kullanılan malzemeler:

Şerbeti için

  • 3 su bardağı şeker,
  • Bir yemek kaşığı limon suyu
  • 4 su bardağı su ile hazırlanır.

Tatlının hamuru için

  • Yarım su bardağı sıvı yağ,
  • 1 çağ bardağı yoğurt,
  • 1 çağ bardağı pudra şekeri,
  • 1 yumurta,
  • 1 paket kabartma tozu,
  • Tuzsuz tereyağı ( eritilmiş haliyle yarım su bardağı)
  • Aldığı kadar un ile hazırlanır.

 Pudra şekeri yerine toz şekerde kullanılabilir. Hamurun arasına konmak için ceviz de malzeme listesinde yer almaktadır. İsteğe bağlı olarak ceviz yerine fındık da konulabilir. 

Boşnak Tatlısı Yapımı

Boşnak tatlısı yapımına şerbet ile başlanır. Derin bir tencerenin içine 3 su bardağı şeker ve su eklenerek güzelce kaynatılır. Üzerine limon suyu eklenir. Şeker tamamen eriyene kadar karıştırılır. Kaynayan şerbet bir kenara alınarak soğumaya bırakılır. Şerbet soğurken tatlı hamuru için derin bir kabın içine 1 yumurta kırılarak üzerine 1 çay bardağı pudra şekeri eklenir. Güzelce karıştırılır. Karışımın üzerine yarım çay bardağı yoğurt, sıvı yağve  tuzsuz tereyağı eklenir. Bütün malzemeler karıştırılır. Daha sonra bir paket kabartma tozu ve aldığı kadar un eklenir. Ele yapışmayacak bir hamur kıvamına gelene kadar yoğrulur. Yoğrulan hamur ceviz büyüklüğünde olacak şekilde parçalara bölünür. Bölünen parçalar avcunuzun içine ya da istediğiniz şekilde olacak şekilde içine ceviz koyun. Tatlılara şekil verin. Bir tane fırın tepsisine yağlı kağıt sererek içine tatlıları yerleştirin ve daha önce 180 C’ye ısıtılmış olan fırında tatlı hamuru pişirilir. Pişmesi yaklaşık yarım saat sürmektedir. Fırından sıcak sıcak çıkan tatlıların üzerine soğuyan şerbet dökülür ve şerbetini çekmesini beklenir. Bu aşamanın tamamlanması ile tatlınız servis için hazır olmaktadır.

Boşnak Tatlısı İçin Servis Önerileri

Boşnak tatlısının servisi için önerilerin başında tatlı hamuruna farklı şekiller ya da formlar verilebilir. Üzerine ceviz, fındık ya da Antep fıstığı, Hindistan cevizi ile süslenerek servis edilebilir. Hamurların üzerine pişmeden önce çatal ya da sivri cisimler ile çeşitli şekiller çizildikten sonra fırına verilebilir ve servis edilir.

Başa dön tuşu