Faydalı Bilgiler

Arayan Numara Yok Ne Demek?

Başlıklar

Arayan numara yok anlamı nedir? Arayan numara bilinmiyor ya da yok yazıyorsa ne demek detayları. iPhone arayan numara yok ve bilinmeyen numara farkı haberimizde.

Arayan numara yok uyarısı iPhone cihazlarda sıkça karşılaşılmaktadır. Gelen aramayı cevaplamadığınızda arama kayıtlarında böyle bir uyarı ile karşılaşabilir ya da telefonda “Arayan Numara Yok” isimli biri sizi arayabilir. Bu ve buna benzer durumlarda sizi arayan kişiyi geri arayamaz ve telefon numarasını da göremezsiniz rehberde kayıtlı mı göremezsiniz. Peki, gelen aramada arayan numara yok yazıyor ise bu ne demek ne anlama gelir arayan numara yok ile bilinmeyen numara arasındaki fark nedir? Haberimizde merak edenler için Arayan numara yok ne demek sorusunun cevabını verdik.

Arayan Numara Yok

iPhone telefonlarda çok fazla karşılaşılan “Arayan Numara Yok” derse bilinmeyen bir numaranın sizi aradığı anlamına gelir. Sizi arayan kişi telefon numarasını gizleyip sizi arayabilir, eğer hattınız gizli aramalara açıksa telefonunuzda bu uyarıyı görebilirsiniz. Bu arayanın numarasını rehberden görmek ya da geri aramak mümkün değildir. Aynı zamanda birden fazla kişi farklı cihazlardan sizi gizli numara ile arayabilir. Eğer gizli numaradan aranırsanız arayan numara yok uyarısı ile karşılaşırsınız.

Gizli numara ve bilinmeyen numaralar ile aramalar yapılabiliyor. Gizli numaradan Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom aboneleri arama yapabilir ve özel çağrılar alabilirler. Eğer gizli numaralardan çağrı almamak için, hattınızı gizli aramalara kapatmanız gerekmektedir. Bu hizmeti ücretsiz bir şekilde kullanmak mümkündür. Ancak günümüzde çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedir. İsterseniz siz de bir numarayı gizli numaradan arayabilirsiniz. Numaranızı gizleyip arama yaptığınızda karşı tarafa “Bilinmeyen Numara” ismiyle görünür.

Gizli Numaraları Engelleme

Bilinmeyen numaralardan aramalar almak istemiyorsanız hattınızı gizli numaralara kapatabilirsiniz. Ayrıca kapattığınız gibi yine Mobil uygulamadan açabilirsiniz. Operatörünüze göre gizli numara açma ve kapama işlemlerini aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

  • Turkcell abonesiyseniz arama bölümüne *253# yazıp arama butonuna dokunmanız gerekir
  • Vodafone kullanıyorsanız Yanımda uygulamasından “Gizli Numara Engelle” servisini kullanın ya da GIZLI AC yazıp 7046’ya mesaj göndermeniz gerekir.
  • Türk Telekom abonesiyseniz Türk Telekom Online İşlemler uygulamasında “Gizli Numara Engelleme” menüsünü kullanın ya da arama bölümüne *253# yazıp arama yapmalısınız.

İsterseniz telefonunuzdan rehberinizde olmayan kişilerden gelen aramaları engelleyebiliyorsunuz. Yalnızca gizliden numaralardan arayanları engelleyerek rahatsız edebilecek aramaları kapatabilirsiniz.

Bu ayarları yaparak gizli numaradan gelebilecek aramaları kısıtlayabilirsiniz. Yani biri sizi gizli numaradan aradığında arayan kişiye “aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir” uyarısı ile karşılanır.

Biri sizi gizli numaradan aradığında karşılaştığınız bu uyarıyı almak istemiyorsanız hattınızı gizli numaralara kapatabilirsiniz. Numaranızı gizliye kapattıktan sonra bilinmeyen numaradan aramalar gelmeyecektir. Daha çok iPhone cihazlar bilinmeyen numaradan arandığında bu uyarı ile karşılaşırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu