Banka Kampanyaları

Akbank Kredi Kartı Üyelik Ücreti

Akbank Kredi Kartı Üyelik Ücreti nedir Akbank kart ücreti alıyor mu, kartlar ücretli mi, Akbank Kredi Kartı Üyelik Ücreti geri alma detayları. Akbank kredi kartı aidatı, bankalar tarafından farklı maliyetlere karşı müşterilerinden aldığı bir senelik üyelik ücretidir. Kredi kartı yıllık aidatlarıı ödeyen çoğu kişi bu durumdan şikayetçidir. (BDDK) Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 2014’de çıkarmış olduğu yasa ile aidatsız kredi kartı sahibi de olabilirsiniz. Akbank üyelik ücreti nasıl geri alınır kart çıkarma nasıl yapılır?

Şikayetlere konu olan kart yıllık aidat ücreti ile ilgili bütün bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Akbank Kredi Kartı Üyelik Ücreti hakkında bütün detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Akbank Kredi Kartı Üyelik Ücreti Nedir?

Akbank Kredi Kartı Üyelik Ücreti Nedir

Bankalar vermiş oldukları hizmet karşılığında müşterilerinden aidat ücreti tahsil etmektedir. Kullandığınız kart ister hesap kartı isterse de kredi kartı olsun bankalar kartlar için yıllık aidat ücreti kesmekte. Şikayet var gibi platformlarda bunun ile alakalı bolca şikayet bulunuyor. Bankalar ise konu ile alakalı genelde müşteri hizmetleri numarasını ileterek buradan iletişim kurulmasını talep ediyorlar.

Üyelik ücreti banka tarafından tahsil edilmektedir. Kredi kartı ekstresinde bunu kontrol edebiliyorsunuz. 150 TL ve 225 TL gibi üyelik ücreti kesintileri olduğu ile alakalı çok fazla şikayet var.

Akbank Kredi Kartı Üyelik Ücreti Ne Kadar? 2023

blank
üyelik ücreti

Örneğin yukarıdaki görselde Axess Platinum kart için 189 TL üyelik ücreti kesilmiştir.

Müşteriler akbank kredi kartı ekstresinde üyelik ücreti için kesilen tutarı gördüğünde genelde kart kullanım ücretinin ne kadar olduğunu sorguluyorlar. Bütün kart tiplerine göre Akbank kredi kartı üyelik ücretleri;

Kart TipiAsıl KartEk Kart
Axess Klasik**150,0 TL74,50 TL
Axess Gold**167,50 TL83,50 TL
Axess Platinum**189,00 TL94,50 TL
Axess Business/Axess KOBİ225 TL
Axess Öğrenci ***34,50 TL

* Tüm kart ücretlerine BSMV da içindedir.
**28 Şubat 2023 itibarıyla geçerli.
***Axess Öğrenci kredi kartlarından ilk yıl kart ücreti alınmıyor.

Akbank Kredi Kartı üyelik ücreti iptali 2023 Nasıl Yapılır

Akbank müşteri hizmetleri ile görüşerek, Tüketici Kanunu’nun 31’inci maddesine göre müşterisi olduğunuz bankanın size ücretsiz kredi kartı sunması gerekli. İsterseniz bankaya e-mail yoluyla ya da dilekçe ile başvuru yaparak şimdiye kadarki aidat ücretlerinin iadesini isteyebiliyorsunuz.

Akbank Kredi Kartı Aidat İadesi Üyelik Ücreti iptal Başvuru Dilekçe Örneği

Eğer dilekçe ile bankadan talep edecekseniz aşağıdaki dilekçe örneğini örnek alabilirsiniz.

Türkiye …. Bankası A.Ş Genel Müdürlüğü’ne

…………… numaralı bankanıza ait kredi kartımdan ../../…. tarihinde kesilen kredi kartı aidatı altındaki … TL’nin kartımın hesabına iadesini arz ederim.

Tarih

Ad / Soyad

Adres

İmza

E-Devlet Akbank Kredi Kartı Üyelik Ücreti iptali

blank
E-Devlet Akbank Kredi Kartı Üyelik Ücreti iptali

İsterseniz bu ücretin iadesini e-devlet üzerinden de talep edebiliyorsunuz. Eğer henüz bir e-devlet şifreniz yoksa, ptt’den hemen alabilirsiniz. Kredi kartı yıllık üyelik ücreti iade talebi için e-devlet üyeliğinize girerek aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

İlk olarak bankanızın mail adresine durumu belirten açıklayıcı bir mail göndermelisiniz, kart üyelik ücretinin iadesinin talebi ile alakalı. Eğer olumsuz bir dönüş yapılırsa aşağıdaki adımları uygulayın.

  • Bankadan olumsuz bir dönüş yapıldığında Buradan adresine giriş yapın. Burada ” kimliği doğrula ” kısmına T.C. ve şifrenizi kullanarak giriş yapın.
  • Sağ kısımda bulunan butonunu kullanarak başvuru işlemini başlatabilirsiniz.
  • Gelecek olan seçenekleri onaylayarak devam edin.
  • Son adımda ise Buradan adresinde bulunan bankaların bulunduğu liste karşınıza gelecek.
  • Burada kartınızın olduğu bankayı seçmelisiniz ve ilgili alanları doğru bir şekilde doldurmanız gerekir.
  • Yaklaşık 30 iş günü içinde şikayetiniz ile ilgili bir mail gelir.
  • Gelen maili tekrar bankaya iletmeniz halinde kesilen kart üyelik ücretini iade alırsınız.

Akbank Üyelik Ücreti Yasal mı?

blank
Akbank Üyelik Ücreti Yasal mı

Bankalar tarafından alınan yıllık üyelik ücretleri yasal olarak belirtilmektedir. Fakat 2014’te çıkan kanun ile bu kart ücretini ödemekten muafsınız. Yani isterseniz ödemiş olduğunuz kredi kartı üyelik ücretini geri talep edebilirsiniz.

Akbank Üyelik Ücreti Geri Alma

blank
Akbank Üyelik Ücreti Geri Alma

Üyelik ücreti için kesilen tutarı bankadan geri almak istiyorsanız yukarıda belirtilen adımları takip ederek kart üyelik ücretini geri alabilirsiniz. Öncelikle bankanız ile iletişime geçmeli ardından BDDK’ya şikayette bulunmanız gerekiyor. Şikayetinizin sonucunu bankaya ileterek kesilen üyelik ücreti bedelini geri ödeme olarak alırsınız.

Tüketici Hakem Heyeti ile Kredi Kart Aidatının Geri Alınması

Hükumet konakları, kaymakamlıklarda bulunan tüketici hakem heyetleri ile kredi kartı üyelik ücretini geri alabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz il ya da ilçedeki tüketici hakem heyetine gitmeli burada gerekli dilekçeleri doldurup şikayetinizi hakem heyetine iletmeniz gerekir.

İlettiğiniz şikayet yaklaşık olarak 15 gün içerisinde çözümlenir ve bu sayede kredi kartı aidat ücretini geri alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu