Haberler

2024 ’de Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Başlıklar

2024 asgari ücret ne kadar?

Türkiye’de çalışan kişilerin büyük bir bölümü asgari ücret ile çalışmaktadır. Asgari ücret, bir kişinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek ücret demektir.. Temel ihtiyaçlar derken beslenme, barınma, ısınma, giyin, ulaşım gibi ihtiyaçlar kastedilmektedir. Yasal olarak da bir işveren çalışanına asgari ücretin altında maaş veremez. En az asgari ücret tutarında yapmak zorundadır. Asgari ücrete her yıl yapılan toplantılar sonucunda belirli oranlarda zam yapılmaktadır. 2022 yılında asgari ücret 5.500 TL’ydi. 2022’nin sonuna doğru yaklaşılırken hem işveren hem de çalışanların aklında 2024 asgari ücret ne kadar olacağı akıllara gelmektedir.

2024 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

2024 asgari ücret zammı görüşmeleri Aralık ayında yapılmaya başlanacaktır. Her yıl ne kadar zam yapılacağı Aralık ayı ile başlar Ocak ayının itibaren geçerli olmaktadır. Bu görüşmeler Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu(Türk İş) ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu(TİSK) temsilcilerinin bir araya gelmesi ile görüşmeler başlamış olmaktadır. Yapılacak zam oranı bu üç kurum yetkilerinin ortak kararıdır.

Bu üç kurumdan seçilecek 15 kişi ile görüşmeler başlayacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan iki temsilcisi, Türkiye İstatistik Kurumundan bir temsilci ve birer tane temsilci ise Kalkınma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı’ndan belirlenmektedir. Belirlenen beş işveren ve beş çalışan kişi de bulunacaktır. On beş kişinin belli olmasından sonra görüşmeler başlamaktadır. Her bir kurum taleplerini bildirmektedir. Yapılan toplantı sonucunda yeni zam oranı belirlenmiş olmaktadır. Asgari ücret zammını etkileyen bir faktörde yılın ikinci dönemindeki enflasyondur.

Genellik ile görüşmelerde zam oranı ilk seferde karara bağlanmaz. Yıldan yıla değişmek ile birlikte dört kerede karara bağlanmaktadır. Görüşmeler sonucunda milyonlarca kişiyi etkileyecek olan 2024 asgari ücret ne kadar sorusu cevabını bulmuş olacak.

Asgari Ücret Nasıl Belirlenecek?

2024 yılı asgari ücret net 8.506,80 TL, brüt 10.008 TL olarak belirlenmiştir.

Başa dön tuşu